Wednesday   November  14, 2018
The Leadership
Home / The Leadership

Vice Mayor - Zhou Enlong
Duties:  Responsible for the work of finance, insurance and commerce, and assisting in poverty alleviation;
  In charge of the municipal financial service office and commerce bureau, and assisting in the administration of the municipal poverty alleviation office;
  Responsible for coordinating the work related to finance, insurance and securities.
Biography  
  Zhou Enlong, male, ethnic Han, native from Xi’an, Shaanxi Province, born in August 1968. He has received an on-the-job postgraduate education and holds a master degree in economics. He began working in July 1990 and joined the Communist Party of China in March 1989. Currently, he is standing committee member of the CPC Lu’an Municipal Committee and vice mayor of Lu’an Municipal People’s Government.
  1986.09-1990.07: Student, majoring in marketing, department of trade and economies, Shaanxi University of Finance and Economics (now school of economics and finance of Xi’an Jiaotong University)
  1990.07-2000.11: Staff member, senior staff member, principal staff member of ethnic economic affairs division of Shaanxi Provincial Ethnic Affairs Commission (Between April 1996 and April 1999, he was dispatched to Zhen’an County, Shangluo City, Shaanxi Province to gain work experience and served temporarily as Party branch secretary of Hongguang Village of Maoping Town. Between 1996 and 1998, he took an on-the-job study in the postgraduate industrial economics class, Xi 'an Jiaotong University);
  2000.12-2002.08: Deputy office chief and deputy director of the general office (politics and law division), Shaanxi Provincial Ethnic Affairs Commission (Between January 2001 and February 2002, he attended the second training class for young leading cadres in Shaanxi and studied at Northwest University and Simon Fraser University, Vancouver, Canada successively)
  2002.08-2010.08: Office chief of Yong’an Property Insurance Co., Ltd; and general manager and Party committee secretary of Jiangsu branch of Yong’an Property Insurance Co., Ltd;
  2010.08-2012.01: Assistant general manager of Taishan Property Insurance Co., Ltd;
  2012.02-2013.06: General manager in charge of the office, Party affairs office, office of the chairmen of the board, and discipline inspection office, Taiping Property Insurance Co., Ltd;
  2013.07-2018.04: Party committee member and assistant general manager of Taiping Property Insurance Co., Ltd;
  2018.04-2018.05: Standing committee member of the CPC Lu’an Municipal Committee (temporarily);
  2018.06-now: Standing committee member of the CPC Lu’an Municipal Committee and vice mayor of Lu’an Municipal People’s Government (temporarily).