Wednesday   April  24, 2019
The Leadership
Home / The Leadership

Vice Mayor -  Wang Lan
Duties:Wang Lan: Responsible for the work concerning education, sports, culture, tourism, hygiene, health, medical security, radio and television, and women and children
  In charge of education and sports bureau, culture and tourism bureau (radio, TV and news bureau), public health and fitness commission (TCM bureau), medical insurance bureau, the office of the working committee on children and women, Lu'an Vocational Technical College, the West Anhui Health Vocational College, Lu'an Technician College, and Lu'an Radio and TV University
  Responsible for the contact of the senior citizens' work committee, ethnic and religious affairs bureau, federation of literary and art circles, federation of social science circles, women's federation, the Communist Youth League, red cross, West Anhui Daily News Agency, radio and TV station, information Office, West Anhui University, and Anhui Vocational College of Defense Technology
Biography  
  Wang Lan, female, ethnic Han, native of Wuhu, postgraduate education background at the Party School of the CPC Anhui Provincial Committee, bachelor of arts. She was born in October 1969 and began working in July 1991. She is a member of the Communist Party of China and is currently vice mayor of Lu'an and a member of the leading Party group of Lu'an Municipal People’s Government.
  1987.09-1991.07: Student, majoring in Chinese language and literature, department of Chinese language and literature, Northwest Minzu University;
  1991.07-1996.11: Organization and personnel section secretary, Hefei Cement Plant (between April 1994 and March 1996, she was sent to work with Anhui Youth Travel Service);
  1996.11-2001.12: Secretary, deputy section chief level secretary, and section chief level secretary of the youth affairs division of Anhui Provincial Committee of the Communist Youth League of China (between December 1996 and November 1998, she majored in business management in an on-the-job postgraduate class in the department of industrial economics at Chinese Academy of Social Sciences);
  2001.12-2004.05: Deputy director of the juvenile affairs division of Anhui Provincial Committee of the Communist Youth League of China (she was acting in July 2002);
  2004.05-2007.02: Director of the juvenile affairs division and director of publicity division of Anhui Provincial Committee of the Communist Youth League of China;
  2007.02-2007.12: Deputy secretary (division director level) of the Party committee of divisions directly affiliated to Anhui Provincial Department of Construction (between September 2004 and July 2007, she majored in law in an on-the-job postgraduate class at the Party School of the CPC Anhui Provincial Committee);
  2007.12-2012.12: Deputy chief of the discipline inspection group dispatched to Anhui Provincial Department of Construction (Anhui Provincial Department of Housing and Urban-Rural Development) by the CPC Anhui Provincial Discipline Commission (and Anhui Provincial Supervision Department); director of the inspection office of Anhui Provincial Department of Housing and Urban-Rural Development (between March 2008 and March 2010, she worked temporarily as a member of the CPC Hefei Luyang District Committer and deputy district mayor of Luyang);
  2012.12-2014.04: Chief of the discipline inspection group dispatch to Anhui Provincial Family Planning Commission (Anhui Provincial Health and Family Planning Commission) by the CPC Anhui Provincial Discipline Commission and a member of the leading Party Group of the commission (between September and December 2013, she worked temporarily as a provincial commissioner supervising the handling of complaint letters and calls);
  2014.04-2014.11: She studied in a Session 62 mayoral and department-level officials training class at the Party School of the CPC Anhui Provincial Committee);
  2015.08-2017.12: Chief of the discipline inspection group dispatched to the United Front Work Department of the CPC Anhui Provincial Committee by the CPC Anhui Provincial Discipline Commission (between March and May 2017, she was deputy chief of the 7th inspection group of the CPC Anhui Provincial Committee);
  2017.12-2018.01: A leading Party group member of Lu'an Municipal People’s Government;
  2018.01-now: Vice mayor of Lu'an Municipal People's Government and a member of the leading Party group of the government; member of the 10th CPC Anhui Provincial Discipline Commission.