Tuesday   February  20, 2018
The Leadership
Home / The Leadership

Vice Mayor -  Sun Xuelong
Duties:   Responsible for civil affairs, disabled people enterprises, agriculture, water conservancy, forestry, tourism, environmental protection, poverty alleviation, grain, supply and marketing, gravel and sand resource administration, meteorology, and the construction and upgrading of the “one valley, one belt, one ridge, and one reservoir”.
  In charge of civil affairs bureau, senior citizens’ work office, disabled persons' federation, agriculture commission, water conservancy bureau, forestry bureau, tourism administration commission, environmental protection bureau, poverty alleviation office, grain administration, supply and marketing cooperative, gravel and sand resource administration office, and the “one valley and one belt” office.
  Responsible for coordinating the work of senior citizens' work committee, meteorological bureau, policy-guided agricultural insurance companies, Lu’an-resided provincial water control unit and Lu’an-resided unit directly under China Grain Reserves Corporation.
Biography  
  Sun Xuelong, male, ethnic Han, native of Jinzhai, Anhui Province, postgraduate education background graduated from the Party School of the CPC Anhui Provincial Committee, senior accountant. He was born in October 1966 and began working in August 1988. He is a member of the Chinese Peasants and Workers Democratic Party and currently vice mayor of Lu’an Municipal People’s Government, director of Lu’an Municipal Finance Bureau and director of Lu’an Municipal State-owned Assets Supervision and Administration Commission (concurrently).
  1988.08-1989.03: Financial affairs assistant in the financial section of Youfangdian Township, Jinzhai County;
  1989.03-1990.09: Chief budget accountant in Qingshan District Office, Jinzhai County;
  1990.09-1998.03: Section member, deputy subsection chief, subsection chief of Jinzhai County Finance Bureau; director of the county accounting firm;
  1998.03-2002.07: Deputy director of Jinzhai County Finance Bureau (between August 1996 and December 1998, he studies law at the correspondence college of the Party School of the CPC Central Committee);
  2002.07-2003.02: Director of Jinzhai County Auditing Bureau;
  2003.02-2008.08: Vice chairman of the CPPCC Jinzhai County Committee; director of Jinzhai County Finance Bureau (between  September 2003 and July 2006, he majored in the economics and management at the Party School of the CPC Anhui Provincial Committee);
  2008.08-2009.08: Deputy director of Lu’an Municipal Finance Bureau;
  2009.08-2010.02: Deputy director of Lu’an Municipal Finance Bureau and director of Lu’an Municipal State-owned Assets Supervision and Administration Commission;
  2010.02-2010.05: Vice chairman of the CPPCC Lu’an Municipal Committee; deputy director of Lu’an Municipal Finance Bureau and director of Lu’an Municipal State-owned Assets Supervision and Administration Commission;
  2010.05-2011.03: Vice chairman of the CPPCC Lu’an Municipal Committee; director of the administrative commission, Lu’an Demonstration Zone;
  2011.03-2011.09: Vice chairman of the CPPCC Lu’an Municipal Committee; director of the administrative commission, Lu’an Demonstration Zone; and chairman of Lu’an Municipal Committee of the Chinese Peasants and Workers Democratic Party (in preparation);
  2011.09-2012.12: Vice chairman of the CPPCC Lu’an Municipal Committee; director of the administrative commission, Lu’an Demonstration Zone; and chairman of Lu’an Municipal Committee of the Chinese Peasants and Workers Democratic Party;
  2012.12-2014.03: Vice chairman of the CPPCC Lu’an Municipal Committee; director of Lu’an Municipal Auditing Bureau; and chairman of Lu’an Municipal Committee of the Chinese Peasants and Workers Democratic Party;
  2014.03-2017.03: Vice chairman of the CPPCC Lu’an Municipal Committee; director of Lu’an Municipal Finance Bureau; and chairman of Lu’an Municipal Committee of the Chinese Peasants and Workers Democratic Party;
  2017.03-2017.05: Vice chairman of the CPPCC Lu’an Municipal Committee; director of Lu’an Municipal Finance Bureau; director of Lu’an Municipal State-owned Assets Supervision and Administration Commission (concurrently); and chairman of Lu’an Municipal Committee of the Chinese Peasants and Workers Democratic Party;
  2017.05-2017.11: Vice chairman of Anhui Provincial Committee of the Chinese Peasants and Workers Democratic Party; vice chairman of the CPPCC Lu’an Municipal Committee; director of Lu’an Municipal Finance Bureau; director of Lu’an Municipal State-owned Assets Supervision and Administration Commission (concurrently); and chairman of Lu’an Municipal Committee of the Chinese Peasants and Workers Democratic Party;
  2017.11-2018.01: member of the 16th Central Committee of the Chinese Peasants and Workers Democratic Party, vice chairman of Anhui Provincial Committee of the Chinese Peasants and Workers Democratic Party; chairman of Lu’an Municipal Committee of the Chinese Peasants and Workers Democratic Party; vice chairman of the CPPCC Lu’an Municipal Committee; director of Lu’an Municipal Finance Bureau; and director of Lu’an Municipal State-owned Assets Supervision and Administration Commission (concurrently);
  2018.01-now: Vice mayor of Lu'an Municipal People's Government; member of the 16th Central Committee of the Chinese Peasants and Workers Democratic Party, vice chairman of Anhui Provincial Committee of the Chinese Peasants and Workers Democratic Party; chairman of Lu’an Municipal Committee of the Chinese Peasants and Workers Democratic Party; director of Lu’an Municipal Finance Bureau; and director of Lu’an Municipal State-owned Assets Supervision and Administration Commission (concurrently).