Monday   December  11, 2017
The Leadership
Home / The Leadership

Vice Mayor - Wang Xinxiang
Duties:Duties:Responsible for the work of human resources, social security, public resources trading supervision; assisting in the administration of development, reform, state-owned assets supervision and management, taxation, investment promotion, etc.
In charge of human resources and social security bureau and public resources trading supervision bureau
Assisting other leaders in charge of development and reform commission (price bureau), finance bureau (state-owned assets supervision and administration commission) and investment promotion bureau
Assisting other leaders being responsible for coordinating the work of national taxation bureau and local taxation bureau
Biography  
Wang Xinxiang, male, ethnic Han, native from Honghu, Hubei, born in September 1971. He joined the Communist Party of China (CPC) in March 1993 and began working in August 1996. He was a postgraduate and holds a master’s degree in economics.
1989.09-1996.07: Student majoring in national economic planning and management at Zhongnan University of Economics and Law;
1996.08-1998.07: section member, senior staff member of the housing and land division, comprehensive and reform department of the Ministry of Finance of the People’s Republic of China. (Between Oct. 1996 and Oct. 1997, he was dispatched to Ruijin County Finance Bureau, Jiangxi for accumulating work experience);
1998.07-2008.03: principal staff member, assistant consultant, deputy director and consultant of the income distribution division, comprehensive and reform department of the Ministry of Finance of the People’s Republic of China (Between March 2007 and March 2008, he was dispatched to Guanxian, Shandong as a temporary vice county mayor);
2008.03-2015.09: consultant and director of system construction division, comprehensive and reform department of the Ministry of Finance of the People’s Republic of China;
2015.09-2016.03: deputy director-general, comprehensive and reform department of the Ministry of Finance of the People’s Republic of China;
2016.03- : standing committee member of the CPC Lu’an Municipal Committee and vice mayor of Lu’an (temporarily).