Tuesday   May  22, 2018
The Leadership
Home / The Leadership

Vice-mayor - Shu Xuelong
Duties:Responsible for the work of science, technology, industry, informatization, transportation, work safety supervision and administration, industrial and commercial administration, quality and technology supervision and administration, and food and drug supervision and administration.
  In charge of science and technology bureau, economy and information technology commission (including SME development and promotion bureau), transport bureau, work safety administration, industrial, commercial, quality supervision and inspection administration, and food and drug administration.
  Responsible for coordinating the work of the federation of trade unions, association of industry and commerce, association for science and technology, State Grid Lu’an Power Supply Company, tobacco monopoly bureau, salt industry company, radio administration, and post administration, as well as Lu’an-based units of China Telecom, China Mobile, China Unicom, China Tower, and China Post.
Biography  
  Shu Xuelong, male, ethnic Han, native of Shucheng County, a member CPC, a economist, was born in Feb. 1964. He graduated from Party School of the CPC with the Master degree. He started to work in Jul. 1982.
  From Sept. 1979 to Jul. 1982, he studied in Lu’an Agriculture College, majoring in plant protection. Since Jul. 1982, he has worked as officer of finance and grain, Deputy Director of economy commission and Secretary of Party Committee of Dashageng Town of Huoshan County. Since Jul. 1986, he has worked as Director of economy commission, Deputy Township Head, Deputy Secretary of Party Committee, Town Head, and Secretary of Party Committee (duration: he passed the safe-study examination and graduated from elementary major for cadres of Party in Junior College of Anhui University). In Feb. 1992, he was appointed Deputy Secretary of Party Committee of Hangbu Town of Shucheng County. In Nov. 1992, he worked as Deputy Secretary of Party Committee of Hanbu Town and Town Chief. In Dec. 1995, he was appointed the Secretary of Party Committee of Hangbu Town. In Nov. 1997, he became the Member of County Committee and in 1998, he also took the position of Executive Deputy County Chief (from Sept. 1997 to Dec. 1999 he studied the undergraduate courses in Correspondence School of Central Party School, majoring in Party and administrative management). In Feb. 2003, he worked as the Deputy Secretary of Shucheng County Committee. In Aug. 2003, he was appointed as the Deputy Secretary of Huoshan County Committee and acting County Chief. In Feb. 2004, he took the position of Deputy Secretary of Huoshan County Committee and County Chief (from Sept. 2001 to Jul.2004 he took park in the graduate courses for carders in-service in the Graduate School of Central Party School). In Jun. 2006, he worked as Secretary of Huoshan County Committee and the first Secretary of the Party Group of Standing Committee of County People’s Congress. And in Jan. 2007, he was also appointed as the Director of Standing Committee. In Sept. 2011, he was appointed Member of Municipal Standing Committee, Secretary-general of Municipal Committee, Secretary of Huoshan County Committee and Director of County Standing Committee. In Nov. 2011, he worked as Member of Municipal Standing Committee and Secretary-general of Municipal Committee. In Jan. 2014, he was appointed Member of Municipal Standing Committee, Secretary-general and Vice Mayor.
  He is the deputy to the 10th and 11th the People’s Congress of Anhui Province. And he is the deputy to the 2nd and 3rd Municipal People’s Congress.